Velmi často dostávám dotazy jak často cvičím a zda je nutné cvičit opravdu každý den. Jóga je zejména praxe, praxe a zase praxe. Cvičím téměř denně, ale každý den je jiný, vždy se snažím svou praxi uzpůsobit svým potřebám, možnostem a okolnostem. Cvičit jednou týdně je málo a pravděpodobně se nic nezmění. Pro začátek doporučuji navštěvovat lekce jógy alespoň 2x týdně a postupně začít cvičit i doma. Pro začátečníky je nejtěžší začít cvičit pravidelně, ale také v domácím prostředí.

Vytvořte si prostor pro jógovou praxi a cvičte každý den. Vyhraďte si čas pro knihy o józe a spiritualitě. Pro začátek můžete navštěvovat kurzy jógy, workshopy a přednášky. Najděte si lekce či jednoho lektora, kteří k vám nějakým způsobem promlouvají. Vyzkoušejte si na vlastní kůži jeho lekce, před tím než si zaplatíte kurz nebo předplatné. Jedině tak zjistíte, zda vám jeho vedení a styl jógy vyhovuje.

Nesoupeřte s ostatními na lekci jógy a neporovnávejte se. Jóga není soutěž. Nepřekonávejte své své hranice a vždy respektujte své tělo. Jóga nesmí bolet! Pokud jste unaveni přejděte k jemnějším pozicím, i bez vyzvání lektora. Naše vlastní tělo je největším učitelem jógy.

Buďte vytrvalí. Pozor však na velkou urputnost a netrpělivost. Většina začátečníků je nedočkavých, kdy už konečně zvládnou náročnější pozice. Neočekávejte, že po pár lekcích se z vás stane ostřílený jogín. Záleží kolik úsilí a disciplíny vložíte do své praxe, přesto je potřeba vytrvat a dát tomu čas. Postupně pracujte na své vnější i vnitřní síle. Součástí vaší praxe je naučit se trpělivosti bez očekávání a lpění na výsledcích.

Vždy buďte sami sebou. Nesnažte se napodobovat někoho jiného. Naučte se přijmout sebe, svoji osobnost i se vším co k vám patří. Pokud se nebudete mít rádi, ostatní vás nedocení. Přijměte své fyzické tělo, přestože máte pár kilo navíc. Jóga je opravdu pro všechny typy lidí, nezáleží na věku ani váze dané osoby.

Radujte se ze své jógové praxe. Jóga přináší radost a ukazuje cestu k vnitřnímu štěstí. Nesnažte se o dokonalé provedení ásán. Budete zbytečně frustrovaní, perfektní ásány neexistují, nikdy je nemůžeme dosáhnout, protože nejsou. Dokonalá ásána je jen ta vaše, nikdo neudělá stejnou pozici jako vy.

Dopřejte si odpočinek a dostatek kvalitního spánku. Kromě fyzické praxe ásán, pranajámy a meditace je vhodné si občas dopřát regeneraci pomocí masáží a různých léčebných procedur. Respektujte a naslouchejte signálům vašeho těla, samo vám napoví co potřebuje.